Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
25.10.2018
Araştırmanın Emektarları 1: Ömer KARAKAŞ ve Necdet AKAY

Yaman halimiz helal ettirmezsek

Şu küçücük kalpte

nice hakkın yüklü

 

Cahit ZARİFOĞLU

 

Kızılçam Orijin Denemeleri Projesinin 30.yılsonu ölçümleri devam ediyor. Enstitümüz, bu önemli türümüzde, Türkiye genelinde kurulu olan söz konusu 30 yıllık denemelerin liderliğini yapıp projeyi sonuçlandırmanın heyecanını ve şimdiden haklı gururunu yaşıyor.

Projenin son ölçümleri, Enstitümüzün emektarı olan 2 değerli çalışanımızı da yakından ilgilendiriyor.

Ömer KARAKAŞ duygularını biraz gurur ve biraz da hüzünle ifade etti:

 “29 küsur yıl önce Enstitümüzde göreve başladım. İlk görevim o tarihte 1 yaşında olan kızılçam orijin denemelerinde bakım çalışmalarıydı. Ayrıca o küçücük fidanların tomurcuklarını patlatma zamanını takip ve kayıt ediyorduk. Yıllar içinde proje sahalarının bakımında ve ölçümünde defalarca görev aldım. Şimdi son ölçümde de görev almak nasip oldu. O küçücük fidanların bugün 15-20 metre boyunda olgun ağaçlar haline gelmiş olması beni de gururlandırıyor.”

Bir başka emektarımız Necdet AKAY ise, denemeler 8 yaşındayken göreve başladığını ve 22 yıldır deneme alanlarında ayağının basmadığı yer, deneme alanlarındaki binlerce kızılçam ağacından elinin değmediği ağaç kalmadığını ifade ediyor.

Ömer bugüne kadar 100’e, Necdet ise 80’e yakın proje çalışmasının kurulum, bakım ve tamamlanmasında görev aldıklarını belirtiyorlar.

Denemelerin Gazipaşa’daki alanlarının ölçümüne giden ekibi sabahleyin uğurlayan Enstitü Müdürümüz Dr. Mehmet ÇALIKOĞLU, Ömer KARAKAŞ ve Necdet AKAY’a hitaben şu konuşmayı yaptı:

“ Sizlere bunca yıldır bir “VASIF” bulamadık. Ama hak verin lütfen. Çapa yaparsınız, ot alırsınız, tohum ekersiniz, fidan dikersiniz. Boya, badana, sıva, tamirat, yük taşıma, çay servisi, toplantılarda garsonluk yıllar içinde yaptığınız işlerdir. Ağaç kestiniz, çalı doğradınız, fidan suladınız, kozalak topladınız, çiçek saydınız. Bir deneme desenini elinize versek, yanınızda Teknik Eleman olmadan bile gider denemeyi kurarsınız. Hakeza ölçüm karneleri versek, çap, boy, dal açısı, tepe genişliği vd. hangi karakter söz konusuysa en doğru şekilde ölçer, verileri toplayıp, kaydedip gelirsiniz.

Enstitümüzü bir yuva olarak benimsediniz. Her şeyin Enstitümüze yakışır ve eksiksiz şekilde olması için uyarıya bile gerek duymadan gerekeni yapar, üstelik bizleri gerektiğinde siz uyarırsınız. Ne yapalım, bunca vasıf içinden size bir vasıf bulup vermek te kolay değil hani. Sizler vasıflar üstüsünüz ve galiba en doğrusu, Araştırmanın çok değerli Emektarlarısınız. Hakkınızı helal ediniz.”


Yazdır