Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
17.09.2018
Toprak İlk Kez Günışığına Kavuştu

Sığ topraklı kalker alanların kızılçamla ağaçlandırılması için uygun yöntem seçimine ilişkin projemizin saha aplikasyonuna devam etmek amacıyla yine Denizli-Tavas-Gölbaşı’ndaydık.

Yakıcı sabah güneşinden korunmak için, lüks bir pikap gölgesinde, emeklisi-çalışanı ağaçlandırmacı meslektaşlarımızla bağdaş kurup odun ateşinde pişmiş çaylarımızı yudumlarken, yörenin ağaçlandırma koşullarını, ağaçlandırma yöntemi alternatiflerini, yaşanan deneyimleri ve projemizi konuştuk.

Denetimli yakma ve ardından tam alanda kızılçam tohumu atma düşüncemizi desteklediklerini duymak bizleri memnun etti. “İnşallah başarılı oluruz” dedik.

Bir önceki hafta kesip sahaya serdiğimiz ve kuruyarak sonbaharda denetimli yakılmayı bekleyen kermes meşelerinin bulunduğu parsellerin hemen yanlarında, kızılçam dikimi deneyeceğimiz mukayese parsellerinde, “MEROR” yöntemiyle, yani Ekskavatör (Kato) ucuna takılmış riperle kalkeri kırmaya başladık. Kato adeta zangır zangır titriyor, ileri geri zorlanıyor ama bildiğini okuyordu.

Önce zeminin hemen üstünden riperi sağa sola savurarak kermesleri kırıp deviren ve yaklaşık 3 metrelik şerit açan operatör, şeritte dönerken riperi zemine gömüp yan yana ikişer-üçer çizgi halinde kırma işlemini gerçekleştirdi.

Kalkerin çatırdayarak parçalanması ne kadar ürkütücü ise alttan çıkan ve taş-kaya parçalarının arasında toplanan kırmızı-kahverengi toprağın görüntüsü, tazeliği ve kokusu bir o kadar muhteşemdi. Toprak ilk kez gün ışığına kavuşmuştu. MEROR operasyonunu iki günde tamamladık.

İş bitiminde deneme alanı kenarına yerleştirdiğimiz proje levhamız, proje aplikasyonunda epey yol kat ettiğimizi gösteriyordu. Bu defa bizim 20 yıllık kendi emektar pikabımızla (82) dönerken geriye dönüp tabelaya baktık ve şunu düşündük: “ İnşallah yine geleceğiz, hem de çok sık”.

Eksiksiz organizasyonu ve araştırmalara her zamanki gönülden desteği için Denizli OBM’ye içten teşekkürler.

Araştırmacılarımızı dağda, kırda, bayırda hiçbir zaman yalnız bırakmayan Enstitümüzün emektarlarına da…

Elbette Operatör Kadir usta ve Adıyamanlı Mustafa Çavuşu da unutmayarak…


Yazdır