Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
10.09.2018
“Dün Dağlarda Dolaştım Evde Yoktum”

Bugünlerde Merhum Şair İlhan Berk’in yukarıdaki güzel dizelerindeki gibi yaşıyor ve çalışıyoruz.

Denizli-Kale-Gölbaşı’nda, neredeyse üç dört parmak kalınlığında, o da yer yer dağılmış mutlak derinlikte toprağa sahip, yoğun ve parçalı kayalı ama kermes meşelikleriyle kaplı Kalker alanlardaydık.

“Daha Yeşil Bir Türkiye” hedefindeki Türk ormancısını yeni ağaçlandırmalar için artık çoğunlukla bu tip ekstrem sahaların beklediği bir gerçektir.

Araştırma Projemizin hazırlık etütlerinde bu meşelikler, alttaki yoğun çatlaklı yapı ve fizyolojik derinliğin bizler için bir göstergesi olmuştu.

Denizli OBM’nin cesaret dolu ve ilk sonuçları umut verici olan Meror teraslarda Sedir ve Kızılçam dikimlerine farklı bir yaklaşımla katkı yapmak üzere hazırladığımız projeye ait deneme deseninin saha aplikasyonu, 2 günlük yoğun bir çalışma ile tamamlandı. Tavas Orman İşletme Müdürlüğü ile Denizli OBM Ağaçlandırma Etüt Proje biriminin araştırmamızın bu aşamasındaki katkıları da çok değerliydi.

Seçilen parsellerde kermes meşeleri kesilerek yaklaşık diz boyu olacak şekilde sahaya yayıldı. Bunların Kasım ayı başına kadar kurumaları beklenecek. Ardından kuruyan materyalin denetimli esas ve usullerle yakılmasını takiben bu parsellere kızılçam tohumu atılacak.

Her parselin yanında ayrılan kontrol parsellerinde de Ekskavatörle Meror teraslar yapılıp, tüplü kızılçam fidanı dikilecek. Ekim ve dikimlerde Kızılçamın yöresel Kale orijini kullanılacak.  

Yorucu arazi çalışmasının sonunda bir konuşma yapan Proje lideri Dr. Mehmet ÇALIKOĞLU, ”5 yıl süreyle her iki işlemin karşılaştırmasını yaparak, inşallah bu tip ekstrem alanlarda uygun kızılçam ağaçlandırma yönteminin seçimi için işletmecilere alternatif sonuçlar ve veriler sunabilmeyi temenni ediyoruz” diyerek çalışma arkadaşlarına ve katkısı olan herkese teşekkürlerini iletti.


Yazdır