14.09.2021
COST – CONVERGENS Toplantısı Antalya’da Gerçekleştirildi.
Avrupa Birliği Bilim ve Teknolojide İş Birliği Programı (COST) kapsamında devam eden “Cost Action CA16208 “KNOWLEDGE CONVERSION FOR ENHANCING MANAGEMENT OF EUROPEAN RIPARIAN ECOSYSTEMS AND SERVICES” (CONVERGES) başlıklı projenin Bitki Sosyolojisi çalışma grubunun toplantısı 13-14 Eylül, 2021 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Toplantı “Avrupa Ve Çevresindeki Su Kenarı Ormanlarının Vejetasyon Yapısı” temasıyla düzenlendi. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Misafirhanesi toplantı salonunda düzenlenen toplantıda açılış konuşmalarını Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü, Sayın H. Oğuzhan OKUDAN, Antalya Orman Bölge Müdürü Sayın Vedat DİKİCİ ve Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. İzzet AÇAR yaptılar.

Toplantının ilk gününde Avrupa’da ve ülkemizde bulunan su kenarı ormanlarının (Dişbudak, Kızılağaç, Karaağaç, Meşe, Kavak, Söğüt, Çınar gibi cinslerin egemen olduğu su kenarı ormanları) fitososyolojik yapısına ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Toplantı sonunda bu ormanları meydana getiren vejetasyon ünitelerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyan bir kitapçığın hazırlanmasına karar verildi.

Toplantının ikinci gününde ilk olarak Antalya Çakırlar havzası dere içlerinde yer alan ılgın çalılıkları ile Konyaaltı ilçesi sınırları içinde dere boylarında kalıntı halinde görülebilen Ak söğüt- Doğu kızılağacı sahaları gezildi ve görüş alış  verişinde bulunuldu. Daha sonra Köpülü Kanyon Milli Parkında Teknik geziye devam edildi. Burada Doğu çınarı ve ak söğüt su kenarı ormanları incelenmesiyle toplantı tamamlandı.

 

Yazdır