26.10.2018
ABD’li Orman Yangını Uzmanları Enstitümüzdeydi
ABD, Forest Service, Rocky Mountain Research Station’da araştırmalar yapan dünya çapında tanınmış ve saygın orman yangını araştırmacıları Dr. Kevin Chiristopher RYAN ve Dr. Sharon Metzger HOOD’u, 10 günlük bir program çerçevesinde Enstitümüzde ağırladık.

Mr. RYAN ve Mrs. HOOD, yürütücülüğünü Enstitümüz Orman Yangınları Araştırmaları Başmühendisi Orm. Yük. Müh. Coşkun Okan GÜNEY’in yaptığı ve “TUBİTAK 2221- Konuk ve Akademik İzinli Bilim İnsanı Destekleme Programı”na sunulup kabul edilmiş proje kapsamında Enstitümüzdeydiler.

Konuk araştırmacılar, 5 günü büro, 4 günü arazi çalışması olmak üzere toplam 9 günde, hem araştırmacılarımızın (Doç. Dr. Ali KAVGACI, Orm. Yük. Müh. Ayhan SERTTAŞ, Dr. Aylin GÜNEY) orman yangını araştırmalarıyla ilgili sunumlarını izleyip değerlendirdiler, hem de orman yangınlarıyla ilgili farklı konularda sunumlar yapıp gelen yoğun soruları yanıtladılar. Ayrıca, Enstitümüz Laboratuvarlarında, Uluslararası Yangın Eğitim Merkezinde, Kızılçam ve Sedir Araştırma Ormanlarımız ile Kumluca-Mavikent, Manavgat-Oymapınar ve Serik-Taşağıl yangın alanlarında da incelemelerde bulundular. Enstitümüzde devam eden ya da hazırlanmakta olan yangın projeleriyle ilgili de katkı ve önerilerini sundular.

Toplantıya, Enstitümüzün orman yangınları ile direkt ya da ilintili olarak çalışan araştırmacılarının yanı sıra, OGM Yangınla Mücadele Daire Başkanlığı temsileri, Antalya OBM Yangınla Mücadele Şubesi yönetici ve mühendisleri ve Uluslararası Yangın Eğitim Merkezi yöneticileri katıldılar.

Araştırmacılarımız, toplantı boyunca adeta bir beyin fırtınası yaşadıklarını ve mevcut ya da tasarladıkları projelerle ilgili değerli ve önemli katkılar elde ettiklerini dile getirdiler.

Amerikalı konuklarımız da, Türkiye’nin orman yangınları ile mücadele alanındaki birikiminden çok etkilendiklerini belirterek, araştırma alanında da genç araştırmacılarımızın gelecek vaat ettiklerini eklediler.

Kapanış toplantısında ise gelecekteki olası ortak çalışma konuları ele alındı. Kapanışta değerli konuklarımıza Genel Müdürlüğümüz adına birer teşekkür plaketi veren Enstitü Müdürümüz Dr. Mehmet ÇALIKOĞLU, başta toplantıların yönetimini başarıyla gerçekleştiren Dr. Ali Cem AYDIN, proje yürütücüsü ve toplantı teknik koordinatörü Orm. Yük. Müh. Coşkun Okan GÜNEY, çevirmenlik yapan Orm. Yük. Müh. Ramazan AKBULUT ve katkısı olan diğer araştırmacılarımıza teşekkür etti.

Enstitü Müdürümüz, Dr. RYAN ve Dr. HOOD’a çok değerli katkılarından dolayı teşekkür ederek, bu işbirliğinin, ortak çalışmalar yapılması hedeflenen konularda atılacak kapsamlı yeni adımlarla gelişmesini temenni ettiğini de ekledi.


Yazdır