10.09.2018
Enstitümüz Yeni Bir AB Projesine Katılımcı Olarak Başlamaktadır

Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BAORAM) olarak, AB HORİZON 2020 kapsamındaki  “Pan-European Internet of First-Responders for Enhanced Safety and Efficiency (IoF)” projesine katılımcı olmuş bulunmaktayız.

 

Proje süresi 36 aydır. Projenin amacı orman yangınlarıyla mücadelede ilk müdahale ekiplerinin fizyolojileri (kalp atışı vb.) ve bulundukları ortamın koşulları (zehirli gaz, sıcaklık vb.) hakkında Durum Yönetim Merkezine anlık bilgi gönderen bir sensorun gelişiminin tamamlanması ve geliştirilecek bu sensorun gerek kontrollü gerekse gerçek yangın olaylarındaki etkinliğinin test edilmesidir. Bu şekilde yangınla mücadele çalışmalarındaki yangın işçilerinin güvenliğinin artırılması, yangın söndürme çalışmalarının daha etkin hale getirilmesi ve maliyetlerin azaltılması planlanmaktadır.

 

Proje kapsamında Enstitümüz yangın simülasyonu çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bu çalışmalar gerçek zamanlı yangınlarla test edilecektir. Proje kapsamında geliştirilecek bulunan sensörlerin gerek kontrollü gerekse gerçek zamanlı yangınlardaki kullanımı ve etkinliği test edilecektir. Tüm bu çalışmalar Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’müzle iş birliği içinde yapılacaktır. Enstitümüz proje kapsamında ayrıca, projedeki çalışmaların tanıtılması ve yaygınlaştırılması iş paketinin liderliğini yürütecektir.

 

Projenin Katılımcı Kuruluşları şunlardır:

 • Sistem, Bilgisayar, Teknoloji ve Bilim Enstitüsü (Instituto de Engenharia de Sistemas e Computadores, Tecnologia e Ciência) – PORTEKİZ
 • Doğa Koruma ve Orman Enstitüsü (Instituto da Conservação da Natureza e Florestas) – PORTEKİZ
 • Korsika Pascal Paoli Üniversitesi (Université de Corse Pascal Paoli) - FRANSA
 • Ulusal Orman Ofisi (Office National des Forets) - FRANSA
 • Ulusal Araştırma Konseyi - Biyometeoroloji Enstitüsü (Consiglio Nazionale delle Ricerche - Istituto di Biometeorologia) - İTALYA
 • Ormancılık ve Çevre Denetimi Kurumu - Sardunya Bölgesi (Corpo Forestale e di Vigilanza Ambientale - Regione Sardegna - İTALYA
 • Kordoba Üniversitesi (Universidad de Córdoba) - İSPANYA
 • Çevre ve Bölge Planlama Enstitüsü (Consejería de Medio Ambiente y Ordenación del Territorio) - İSPANYA
 • Çevre ve Su Ajansı (Agencia de Medio Ambiente y Agua) - İSPANYA
 • İçişleri Bakanlığı (Ministerul Afacerilor Interne) - ROMANYA
 • Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü – TÜRKİYE

Proje Ekibi,  Doç. Dr. Ali KAVGACI (BAORAM - Yürütücü), Coşkun Okan GÜNEY (BAORAM), Abdullah SARI (BAORAM), Ramazan AKBULUT (BAORAM), Vedat​ DİKİCİ (Antalya Orman Bölge Müdürü), Mustafa SONGÜR (Antalya OBM Yangınla Mücadele Şube Müdürü)’den oluşmaktadır.

 

Başta Yürütücü personelimiz Doç. Dr. Ali KAVGACI olmak üzere tüm proje ekibine başarılar diler, Enstitü olarak maddi ve manevi her türlü destekle arkalarında olduğumuzu belirtmek isteriz.


Yazdır