05.09.2018
Mikorizalı Boylu Ardıç Fidanı Yetiştirme Projemizin İlk Aplikasyonu Yapıldı

Özellikle Step ve Alpin orman sınırlarının ağaçlandırılmasında öncü türlerin başında gelen boylu ardıç ağaçlandırmalarının başarısında önde gelen faktörlerin bir tanesi de mikorizalı fidan kullanımıdır.

Boylu ardıçta mikorizalı fidan yetiştirmeyi amaçlayan ve araştırmacımız Biyolog Özge DENLİ’nin liderliğini yaptığı projemizin Isparta OBM’ne bağlı Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlüğündeki ayağının saha aplikasyonu iki günlük yoğun bir ekip çalışmasının ardından 05.09.2018 tarihi itibariyle tamamlanmış bulunmaktadır. Tüplü fidan ve ekim yastıklarında, değişik harç ortamı ve kapatma materyalleri kullanımı ile birlikte boylu ardıç tohumu ekimleri yapılmıştır. Bazı işlem parsellerinde ilerleyen dönemde hazır mikoriza preparatı aşılama çalışmaları da yapılacaktır.

Isparta Orman Bölge Müdürü Sayın Kenan AKDUMAN’ın destekleri ışığında, Fidanlık Müdüründen muhafaza memuruna ve işçisine kadar Eğirdir Orman Fidanlığı tüm birikimi ve olanaklarıyla proje ekibine destek doğrultusunda adeta seferber olmuşlardır.

Projenin Antalya OBM Elmalı Orman İşletme Müdürlüğü Orman Fidanlığındaki ayağının da en geç Eylül ayı sonuna kadar kurulmasına yönelik hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Özellikle doğal ardıç humusunun farklı materyal kombinasyonlarıyla karıştırıldığı harç ortamı ve ekim yastıklarındaki işlemlerin, mikorizalı Boylu ardıç fidanı elde edilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.

Mikorizalı fidan elde etmeye yönelik farklı işlemlerle yetiştirilecek Boylu ardıç fidanlarının 2019 yılı sonbaharı veya 2020 yılı ilkbaharında, Batı Akdeniz bölgesinin ekstrem ve sorunlu orman sınırı alanlarındaki bazı sahalara dikilmesi ve saha performanslarının izlenmesine yönelik planlama çalışmalarına da Enstitümüz tarafından başlanmış bulunmaktadır.


Yazdır